Polonia...

Towarzystwo Strzelce Wielkie zosta這 za這穎ne w 1926 roku, a zarejestrowane w Stanie Illinois jako organizacja charytatywna w 1928 r. Jego za這篡cielami by這 pi璚iu imigrant闚 pochodz帷ych ze Strzelec Wielkich i Ma造ch. Celem T.S.W. by豉 pomoc finansowa parafii Strzelce Wielkie, a szczeg鏊nie ko軼io這wi, kt鏎y ju w tym czasie liczy kilkaset lat. Legenda powiada, 瞠 w tym ma造m drewnianym ko軼i馧ku modli si kr鏊 polski Jan III Sobieski, kiedy pod捫a na odsiecz Wiednia.
Towarzystwo to przetrwa這 do roku 1964, kiedy to - z braku nap造wu nowych cz這nk闚 - zosta這 rozwi您ane.
W roku 1988 - na sugesti Stanis豉wa Chwa造 i Juliana Walasa - Towarzystwo Strzelce Wielkie zosta這 reaktywowane i obecnie jest bardzo czynne. Liczy 61 cz這nk闚 i nale篡 do Zwi您ku Klub闚 Polskich. Prezesem T.S.W. jest od 11 lat Julian Walas. W tak kr鏒kim czasie swego istnienia T.S.W. przekaza這 powa積e sumy na cele charytatywne w Polsce i w USA.
W 1993 roku odby這 si po鈍i璚enie Sztandaru T.S.W. wyhaftowanego przez Siostry Zakonne w Krakowie. W 1998 roku T.S.W. obchodzi這 uroczysto軼i jubileuszowe 70-lecia za這瞠nia starego i 10-lecia istnienia nowego Towarzystwa, na kt鏎e to uroczysto軼i zostali zaproszeni, i zaszczycili nas swoj obecno軼i, go軼ie z Polski: Biskup dr W豉dys豉w Bobowski z Tarnowa, ks. Stanis豉w Tabi - proboszcz Parafii Strzelce Wielkie i mgr Marian Zalewski z ma鹵onk - w鎩t Gminy Szczurowa.
Od kilku lat marzeniem naszym by這 wybudowanie nowego ko軼io豉 w Strzelcach Wielkich - stary drewniany ko軼i馧ek zabytkowy ju podlega coraz wi瘯szemu zniszczeniu - i nareszcie teraz marzenia te nabieraj realnych kszta速闚. Zaanga穎wani jeste鄉y w zbi鏎k funduszy na budow nowego ko軼io豉. Pewna suma ju zosta豉 przekazana do Strzelec, a pewna suma jest zdeponowana w banku i czeka na w豉軼iwe zadysponowanie przez Komitet Budowy Ko軼io豉.
Zarz康 i cz這nkowie T.S.W., razem z rodakami parafii Strzelce Wielkie s bardzo wdzi璚zni wszystkim ofiarodawcom za przyczynienie si do tej zbi鏎ki.
Towarzystwo Strzelce Wielkie w Chicago popiera ide wydania tej ksi捫eczki, kt鏎a b璠zie mi造m upominkiem i podzi瘯owaniem wszystkim osobom, kt鏎e do這篡造 finansow cegie趾 na budow naszego ko軼io豉. Serdecznie B笉 ZAPx.

Julian Walas