31.08.2014

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. Dziś przypada 22. niedziela w ciągu roku i jest to zarazem ostatnia niedziela miesiąca sierpnia, z czym wiąże się również koniec wakacji. Liturgia dzisiejszej niedzieli zwraca naszą uwagę na oddanie się Bogu także poprzez poświęcenie Mu tego wszystkiego, czym zajmujemy się na co dzień. Spróbujmy o tym pamiętać szczególnie każdego dnia rano, by choć przez krótką, lecz intensywną modlitwę polecić Bogu siebie i tych, z którymi będziemy się spotykać, jak też naszych domowników i bliskich naszemu sercu.

2. Jutro rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Msza św. dla dzieci i młodzieży oraz ich wychowawców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły z poświęceniem tornistrów, zeszytów i przyborów szkolnych będzie celebrowana o godz.8.00. Zapraszamy do udziału w niej wszystkich, którym leży na sercu wychowanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim. Niech nie zabraknie na niej przede wszystkim rodziców i dziadków dzieci szkolnych, gdyż wiarę najlepiej możemy przekazać własnym przykładem, a nie tylko słowem i poleceniami.

3. Przypadający jutro 1 dzień września to także bolesna rocznica wybuchu II wojny światowej. Jest już coraz mniej żyjących świadków tej ogromnej tragedii ludzkości, lecz to nie zwalnia nas od pamięci o tych, którzy zginęli lub ponieśli śmierć podczas 6-letniej zawieruchy wojennej. Pielęgnujmy pamięć o wszystkich ofiarach wojny, troszcząc się o ich groby, modląc się za tych, co zginęli, a przede wszystkich wychowując młode pokolenia do pokoju, ucząc wzajemnego szacunku i zrozumienia wobec każdego człowieka.

4. W nadchodzącym tygodniu przypada również pierwszy czwartek miesiąca, dzień poświęcony dziękczynieniu za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołanie kapłańskie i zakonne zwłaszcza z naszej parafii. Nie zaniedbujmy tego zwyczaju, aby się kiedyś nie okazało, że brakuje nam kapłanów, którzy sprawowaliby dla nas sakramenty.

5. A przypadający w tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca jest dobrą okazją, by z nową gorliwością rozpocząć praktykę obchodzenia dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, aby uprosić dar miłosierdzia Bożego dla siebie czy dla innych. Na dzieci pragnące skorzystać z sakramentu pojednania (spowiedzi) księża będą oczekiwać w konfesjonałach od godz.14.00. Dla dorosłych spowiedź św. jest w sobotę od godz.9.00 W pierwszą sobotę miesiąca z dziecięcym zaufaniem oddajmy się Niepokalanemu Sercu Maryi.

6. W zakrystii – do środy włącznie - proszę zgłosić chorych w domach. Z racji I-szego piątku miesiąca ksiądz uda się do chorych z posługą sakramentalną od godz. 9.00, najpierw Strzelce Wielkie, następnie Strzelce Małe oraz Dąbrówka Morska.

7.  Dzisiaj po sumie spotkanie Rady Duszpasterskiej w sprawie Peregrynacji.

8.  Peregrynacja w naszym dekanacie rozpoczyna się 3 września w Parafii Drwinia i potrwa do 10 września w Parafii Okulice. Do naszej Parafii Obraz wraz z Relikwiami św. Jana Pawła i św. Faustyny przybędzie 7 września w niedzielę ok. godz. 16.30 specjalnym samochodem – kaplicą. Jako wspólnota parafialna zgromadzimy się na zewnątrz kościoła, po wyjęciu obrazu z samochdu – obraz przejmą kosynierzy i uroczyście wniosą do  kościoła w asyście sztandarów wraz z relikwiami św. Jana Pawła i św. Faustyny. Wchodząc do świątyni delegacje z naszej parafii wniosą także relikwie św. Brata Alberta i bł. ks. Michała Sopoćki. Te relikwie towarzyszyły Grupie św. Józefa, w której – blisko – 20 osób pielgrzymowało z naszej parafii na Jasną Górę. To dziewięciodniowe pielgrzymowanie i rekolekcje parafialne, które wygłosi o. Marek, franciszkanin z Krosna oraz Godzina Miłosierdzia celebrowana w III piątki miesiąca stanowiły nasze duchowe przygotowanie do tego wydarzenia.

9.  Jako parafia przekażemy dar ofiarny na Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – składka ze mszy św.  o 17.00 z niedzieli, natomiast ofiary z 15.30 z poniedziałku będą przekazane na koszty związane z transportem obrazu i organizacją peregrynacji w naszej diecezji do Kurii Tarnowskiej, Bóg zapłać za wszelkie ofiary i pomoc.

10.  Chciejmy przyozdobić nasze domy – okna – obrazami, plakatami i chorągiewkami, które będzie można nabyć w zakrystii i przy wyjściu z kościoła.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

·        1 IX – św. Bronisława (ok. 1200-1259), dziewica; jej krewnymi byli m.in. św. Jacek Odrowąż i bł. Czesław

·        3 IX – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła